14 Ekim 2012 Pazar

Tayland Gezisi vol3

merhaba:) Tayland gezisinin son kısmıyla burdayım:)
burası bir eğlence parkıydı.  turistlere yönelik şovlar vardı. şov sonrası da hayvanlarla fotoğraf çektirilebiliyordu.  bize biraz pahalı geldiği için çektirenleri çekmekle yetindik:)
 Tayland ta o sıralar "Çin Yeni Yılı" demiştim ya işte bu da yeniyıl dolayısıyla geleneksel kıyafetlerini giymiş Çinli çocuklar:) bu arada Tayland ta ebeveynlerinin kucaklarındaki çocukları çok rahatlıkla sevebiliyorsunuz. yabancısınız diye sizden uzakta tutmuyorlar çocuklarını. Çekik gözlü bebelerde ayrı bir tatlı oluyor, ben dayanamayıp hepsinin üzerine atlayıp mıncıklayacaktım neredeyse:) :P
 Bu bir tapınak. Taylandlılar şu şekilde dua ediyorlar: fotoğraftaki gibi ellerine bi miktar tütsü alıp fotoğraftaki adamın tuttuğu şekilde tutup dua ediyorlar. ya da fotoğraftaki adamın biraz gerisindeki sarı etekli hatunun yaptığı gibi alınlarını ellerinin üzerine koyuyorlar. fotoda görünmüyor ama baktıkları yönde bir budha heykeli var. onun önünde de yiyecekler. burada neredeyse her köşe başında üzerinde yiyecek içecek olan sehpa tarzı şeyler var. tanrılarına yiyecek sunma şekilleriymiş.  gelelim bu tütsüleri ne yaptıklarına, duaları bittikten sonra adamın sağ tarafındaki büyük çanaklar var ya onun içine dikiyorlar tütsüleri. orası dolunca da görevli tütsüleri çanaktan çıkarıyor yenilerine yer açmak için.
ortadaki minik ışıklı yer de budha var. dediğim gibi çok görünmüyor:) çiçekler böcekler , yiyecekler hep budha için konulmuş:) sanki yiyebilecek( töbe Bismillah:))
 bu yumurtalar sanırım bıldırcın yumurtası pişirme şekli çok hoşuma gitti:)
 Budist rahipler ve Thai gençleri
 yiyecek doğru düzgün bir şey bulamayan biz sonunda İran lokantası bulduk:) damak tatları bizimkine çok yakın iranlıların. yemeklerine de bayıldık:) yemek demişken, en üstte bahsettiğim eğlence parkında hintli bir aileyle tanıştık. yemek zamanı 2 bölüm vardı salonda. Hint mutfağı ve Thai mutfağı bölümü. biz helal diye Hint yemekleri olan kısma girdik hintli aileyle. menüde çorba, garip safranlı bir pilav yine garip etli bir yemek vardı. ben alışkanlıkla yumuldum çorbaya. ama o nasıl bir tat, tatsız tuzsuz soğuk bi çorba:) sonra yanımdaki Hintli bayan uyardı. meğer benim mercimek çorbası zannettiğim şey pilav sosuymuş. pilavın üstüne döküp öle yiyorlarmış. çok güldüler halime:) ama ben de onların şu hallerini garip karşıladım: yemeği elleriyle yiyorlar ve tabağı yine elleriyle sünnetliyorlar. Onların adetleri bu olabilir ama görüntü gerçekten fenaydı:S
 ilk suşhi denemem:) cık sevmedim!
 Veeeeee en sonunda "GÜLE GÜLE TAYLAND!"


 Uzakdoğu her şeyiyle bizden çok farklı ve şahit olunması gereken bir güzellik! Dünya gözüyle bir daha görmeyi çok isterim doğrusu:)


2 yorum:

  1. bnde gitmek istiyorum ayağının altına ismimi yazsa idin keşke:)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Allah inşallah nasip eder sevgili nabrut! bi daha gidersem yazarım mutlaka:)

      Sil